photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo1 photo8 photo9 photo10


Wyjazd za granicę

sobota 27.03.2010

Lek. wet. Artur Dobrzyński

Specjalista Chorób Psów i Kotów

Wykładowca Katedry Chorób Małych Zwierząt z Kliniką

Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW


Podróżowanie z psem, kotem lub fretką poza granicę krajuWybierając się w podróż ze swoim psem poza granicę kraju, właściciel zwierzęcia musi dopełnić kilku formalności.

Mianowicie od początku października 2004 roku psy, koty i fretki wyjeżdżające poza granice kraju muszą mieć paszporty. Każdy paszport posiada swój siedmiocyfrowy numer poprzedzony literkami PL składa się on z 24 ponumerowanych stron. Zawarte są w nich dane właściciela zwierzęcia. Znajduje się w nim dokładny opis zwierzęcia oraz dane identyfikacyjne ( mikrochip lub tatuaż). Kolejne strony paszportu zawierają wpisy szczepień przeciwko wściekliźnie, wynik testu serologicznego na wściekliznę, leczenie i profilaktykę wobec kleszczy, leczenie i profilaktykę echinokokozy , informację o innych szczepieniach, badanie kliniczne, legalizacja paszportu oraz miejsce na inne wpisy. Paszporty wydawane są przez upoważnionych lekarzy weterynarii poprzez Okręgowe Izby Lekarsko – Weterynaryjne. Każdy paszport posiada tzw. kwestionariusz zwrotny, który musi wpłynąć do Izby w ciągu siedmiu dni od chwili wystawienia paszportu. Warunkiem wydania paszportu jest oznakowanie zwierzęcia poprzez tatuaż lub implantację mikroczipu. Czipy zgodnie z wymogami implantowane są po lewej stronie szyi, w połowie jej długości, zaś tatuaże najczęściej po wewnętrznej stronie małżowiny usznej lub w pachwinie. Kolejnym warunkiem wydania paszportu jest aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie. Podczas wydawania paszportu lek. wet. przepisuje do kolejnych działów dotychczasowe odbyte szczepienia. Od tej chwili każde następne szczepienia powinny być odnotowywane w już paszporcie. Podobnie jak informacje na temat profilaktyki i leczenia zwierzęcia. Posiadający paszport zwierzak może już bez trudności podróżować po krajach Zjednoczonej Europy z niewielkimi wyjątkami. W Wielkiej Brytanii, Norwegii, Malcie i Szwecji wymagane są badania serologiczne krwi określające poziom przeciwciał dla wirusa wścieklizny. W Polsce jednym certyfikowanym laboratorium jest Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, gdzie należy kierować do badania wspomnianą surowicę krwi. Jakby tego było mało aby zwierzę mogło przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii musi minąć sześć miesięcy od chwili uzyskania wyniku z Puław. Poza tym na 24-48 godzin przed przekroczeniem granicy pies musi mieć udokumentowane odrobaczenie. W przypadku Szwecji i Norwegii musi minąć cztery miesiące od chwili pozytywnego badania serologicznego krwi aby przekroczyć granice tych krajów. Ponadto przepisy Wielkiej Brytanii dokładnie określają miejsca przejść granicznych dla zwierząt pragnących wjechać na wyspy, określają porty i lotniska a nawet przewoźników. Następujące typy ras psów nie mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii


:

Pit Bull

Dog Argentyński

Fila Braziliero

Tosa Inu

  I tu uwaga!

W Anglii uznawane są tylko następujące

szczepionki przeciw wściekliźnie:

Canigen,

Nobivac Rabies,

Quantum Rabies

Rabisin.

 Wybierając się ze zwierzęciem do krajów nie będących członkami UE właściciel powinien zgłosić się z nim i jego książeczką szczepień do lekarza weterynarii. Lekarz po zbadaniu zwierzęcia i sprawdzeniu aktualności szczepienia przeciwko wściekliźnie wystawia na specjalnym druku „ orzeczenie lekarsko – weterynaryjne”. Wystawia także paszport i ewentualnie znakuje (czipuje) zwierzę, dokonuje wpisu do paszportu o przeprowadzonym badaniu klinicznym. Wspomniane orzeczenie lekarsko – weterynaryjne zawiera miejscowość i datę badania zwierzęcia, jego gatunek, rasę, płeć, datę urodzenia, maść, znaki szczególne i rozpoznawcze, numer identyfikacyjny zwierzęcia oraz dane właściciela. Lekarz potwierdza swoim podpisem, że nie stwierdza badaniem klinicznym, żadnych objawów chorobowych w tym wścieklizny. Orzeczenie takie ważne jest 48 godzin od chwili jego wystawienia.

I tutaj bardzo ważne spostrzeżenie. Za zaszczepione zwierzę uznaje się takie, któremu podano szczepionkę 30 dni wcześniej. Inaczej mówiąc, ażeby zwierzę uznane było za zaszczepione przeciwko wściekliźnie od chwili szczepienia musi upłynąć 30 dni, by móc ubiegać się o wydanie wywozowego orzeczenia lekarsko – weterynaryjnego. Przepis ten nie dotyczy psów, które szczepione są po raz kolejny .

Dopiero na podstawie uzyskanego zaświadczenia lekarsko – weterynaryjnego możliwe jest uzyskanie głównego dokumentu wywozowego tzw. „certyfikatu” wydawanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wybierając się do Lekarza Powiatowego nie musimy zabierać już ze sobą psa wystarczy, że zabierzemy jego książeczkę szczepień i uzyskane wcześniej orzeczenie lekarsko – weterynaryjne.

Poza wszystkim warto zorientować się w przepisach weterynaryjnych dotyczących wwozu zwierząt na obszar kraju docelowego. Niektóre kraje nie będące członkami UE mogą mieć swoje przepisy.Brak komentarza

Brak komentarza.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Copyright © 2009 – Wydział Medycyny Weterynaryjnej. -Logowanie -Kontakt z adminem - Twoje IP:

Wszelkie znaki graficzne użyte w serwisie stanowią własność odpowiednich instytucji i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zamieszczone w serwisie rysunki i zdjęcia chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez zgody autora jest zabronione